Analiza nastavnih programa/kurikuluma je provedena kako bi se utvrdilo da li su preporuke, koje su razvijene u okviru zajedničkog projekta EU-a i Vijeća Europe „Kvalitetno obrazovanje za sve“, inkorporirane u nastavne programe/kurikulume za Historiju i Geografiju.
Predmet analize bili su nastavni programi/kurikulumi za Historiju i Geografiju za osnovne škole i gimnazije koji su izrađeni/revidirani u periodu 2020. – 2022. Kako su u tom razdoblju izmjene nastavnih planova i programa izvršene u samo četiri administrativne jedinice (Republika Srpska, Brčko Distrikt, Kanton Sarajevo i Zeničko-dobojski kanton) osam dokumenata (5 za osnovne škole i 3 za gimnazije) je uključeno u analizu koja je podrazumijevala primjenu metode analize sadržaja, odnosno curriculum mapping.
Rezultati su pokazali da analizirani nastavni programi/kurikulumi podržavaju razvoj Kompetencija za demokratsku kulturu/CDC, na način da potiču i/ili promoviraju stjecanje i razvoj disciplinarnih znanja i kritičkog razumijevanja svijeta, autonomnog učenja te razvoj vještina kritičkog i analitičkog mišljenja. Vrijednosti kao što su ljudsko dostojanstvo i ljudska prava, pravda, pravednost, jednakost, kulturna raznolikost, održivost se spominju i deklarativno promiču u svim analiziranim dokumentima; međutim o vrijednostima se govori uopćeno I ti sadržaji nisu praćeni nikakvom dodatnom elaboracijom ili operacionalizacijom. Također, primjeri sadržaja koji se odnose na razvijanje stavova i vještina kao što su otvorenost prema drugim uvjerenjima, svjetonazorima i praksama, fleksibilnost, prilagodljivost, empatija, suradnja ili vještine rješavanja sukoba su ili rijetki ili u potpunosti izostaju.